Na początku …

Poniższe opracowanie powstało na podstawie referatu „Astrologia Słońca i Księżyca” wygłoszonego przez autora podczas VI Konferencji Polskiego Stowarzyszenia Astrologów.

Na początku:

14“A potem Bóg rzekł: 15aby wyznaczały pory roku, dni, lata; aby były ciałami jaśniejącymi na sklepieniu nieba i aby świeciły nad ziemią.> I stało się tak.
16Bóg uczynił dwa duże ciała jaśniejące: większe, aby rządziło dniem, i mniejsze aby rządziło nocą, oraz gwiazdy.
17I umieścił je Bóg na sklepieniu nieba, aby świeciły nad ziemią; aby rządziły dniem i nocą i oddzielały światłość od ciemności. A widział Bóg, że były dobre.

Księga Rodzaju

Jeżeli więc na początku “Bóg uczynił dwa duże ciała jaśniejące: większe, aby rządziło dniem, i mniejsze aby rządziło nocą” to i słuszne wydaje się stwierdzenie, że głównie te dwa ciała mają wpływ na to co dzieje się na Ziemi czyli: “oddzielają światłość od ciemności”. Posadowienie tych ciał w przestrzeni Świata, geometria orbit i prawa czasu pozwalają na to by “wyznaczały pory roku, dni, lata”. Istnieją i gwiazdy do których, u zarania dziejów, człowiek zaliczał i planety. Dopiero z upływem czasu, jak rosła jego świadomość rzeczywistości, w której przyszło mu żyć, człowiek zauważył, że niektóre z tych gwiazd przemieszczają się dosyć szybko na niebie. Wyodrębnił więc te “gwiazdy” personifikując je z bogami, których cechy postrzegał sam w sobie i wśród tych, z którymi przyszło mu żyć, walczyć i doświadczać odejścia (np. Wenus/Miłość, Mars/wojna, Saturn/śmierć). Stosunkowo niedawno (czasy Kopernika, Galileusza, Newtona i Keplera) człowiek zauważył, że Ziemia nie jest czyś wyjątkowym. Podlega takim samym prawom jak i inne obiekty w przestrzeni które identyfikował do tej pory z bogami. “Zobaczenie” planet (Galileusz i jego obserwacja księżyców Jowisza) a następnie odkrycie prawa ciążenia i opisanie ruchu planet pozwoliły człowiekowi uświadomić sobie, że jest tylko drobnym elementem w planie, który wymykał się do tej pory jego postrzeganiu rzeczywistości. Odkąd bogowie zeszli na Ziemię stali się bardziej ludzcy a przez to i ich rola jakby zmalała. Jednak nawet najnowsze badania przestrzeni kosmicznej nie deprecjonują roli tych dwóch dużych ciał jaśniejących, z których tak jak na początku, większe rządzi dniem a mniejsze rządzi nocą. W tym rządzeniu jest ukryty fakt wpływu, oddziaływania. Patrząc na ten wpływ przez pryzmat prawa grawitacji możemy jednoznacznie stwierdzić, iż ów wpływ dla Słońca (ciało jaśniejące w dzień) i Księżyca (ciało jaśniejące w nocy) jest największy. Jeśli wpływ Słońca potraktujemy jako punkt odniesienia to, wpływ na Ziemię pozostałych obiektów (Księżyca i planet) może nam przybliżyć poniższy rysunek:

Rys_00
Rys_00

Przedstawia on siłę oddziaływania grawitacyjnego na Ziemię odniesioną do siły Słońca (na skali pionowej logarytm dziesiętny ze stosunku sił). Jak można zauważyć wpływ Księżyca jest około 200 razy słabszy, a kolejna planeta, Jowisz charakteryzuje się oddziaływaniem około 20000 słabszym. Prawo grawitacji “trzyma na uwięzi” wszystkie elementy układu słonecznego. W szczególny sposób wyróżniony jest tu Księżyc, dla którego “słońcem” jest Ziemia. Nic więc dziwnego w tym, że autor Księgi Rodzaju tak podkreśla rolę tych dwóch świateł.
W dalszej części tego artykułu skupię się głownie na tych dwóch elementach kosmogramu, tym bardziej, że najnowsze badania uczonych pozwalają założyć, że tradycyjnie rozumiany Zodiak nie koniecznie musi pochodzić od gwiazd.

Cdn.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Astrologia Słońca i Księżyca. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Na początku …

  1. avatar Salvador pisze:

    It’s hard to find your website in google. I found it on 11 spot, you should build quality backlinks , it will help
    you to get more visitors. I know how to help you, just type in google – k2 seo tips
    and tricks

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>