Jeszcze o PBK

„… istnieje tylko teraźniejsza pamięć przeszłości

i teraźniejsze przyszłości wyobrażenie”

                                                  Jacek Dukaj – „Lód

Pusty bieg jest swego rodzaju domknięciem wędrówki Księżyca przez znak zodiaku. Poprzedza go, na ogół, szereg aspektów, które tworzy z planetami zanim znak opuści, co pokazano w postaci tabeli, we wcześniejszym wpisie. Wydaje się, że nie tylko te aspekty ale i charakterystyka stopnia zodiaku w którym aspekt zachodzi powinna być prana pod uwagę. Tę charakterystykę znajdziemy w drugim tomie Astrologia Klasyczna – A. Wronski [1]. Pomocne mogą być również opisy, które nawiązują do symboli sabiańskich [2]. Oczywiście, posługując się tymi opisami należy mieć na uwadze i to, że uwypuklone zostają w nich te treści, które charakterystyczne są dla Księżyca.

Poniżej, nieco inne przedstawienie wędrówki Księżyca przez znak zodiaku, na tle koła zodiaku, które, wydaje się, bardziej przemawia do „oka” osób interesujących się astrologią.

PBK Test15

Przejście Księżyca przez znak Raka sprzyja temu, by bardziej zainteresować się sprawami domu i rodziny, może nawet wybrać się do rodziców. Co prawda, przez pierwszy dekanat, najbardziej „raczy”, Księżyc przechodzi nie tworząc żadnych aspektów, więc nie tyle rodzina co bliscy znajomi (lub współpracownicy) mogą być dla nas inspiracją do tego, by zabłysnąć jakąś oryginalnością – zwłaszcza gdy Księżyc będzie przechodził przez drugi dekanat Raka, nabierając cech Skorpiona, i tworząc opozycję do Plutona, współwładcy Skorpiona.

Pierwszy aspekt, który tworzy Księżyc zachodzi w dniu 07.06.2016 o godzinie 1:48 i jest to trygon do Neptuna. Biorąc pod uwagę to, że Neptun znajduje się w drugim dekanacie Ryb, który koreluje ze znakiem Raka, tym samym z Księżycem to, mamy tu wzajemną harmonię. I chociaż ścisły aspekt trwa tylko chwilę (minutę) to, mając na uwadze iż w ciągu półgodziny Księżyc przebywa około pół stopnia, możemy przyjąć, że mamy godzinę czasu na to, by w pełni wykorzystać potencjał energetyczny czasu, który wyznacza ten aspekt. Ma miejsce w nocy, w dzień powszedni – wtorek. Być może w marzeniach sennych będziemy brać udział w niezwykłych wydarzeniach. Pod koniec dnia, o 21:21 Księżyc utworzy z Uranem kwadraturę, czemu może towarzyszyć emocjonalne napięcie. Łatwo wówczas może nas zirytować jakaś wiadomość energetyczna Marsem a dotyczącą zagadnień społecznych – Uran w znaku Barana w dekanacie Strzelca. Ostatni aspekt to, trygon Księżyca do Marsa, który zachodzi następnego dnia o godzinie 2:19. Ma miejsce w nocy i również ma charakter mocno księżycowy ponieważ Mars znajduje się w trzecim dekanacie znaku Skorpiona również korelującym z Księżycem. Być może w snach będą nam towarzyszyć osoby bliskie, kobietom będą śnić się wspaniali mężczyźnie, kuszący je czymś nieodgadnionym. Równie dobrze sen może być niespokojny po ciężkim pracowitym dniu. Ten aspekt wyznacza początek pustego biegu, który trwa około 6 godzin i kończy się o godzinie 8:49 tegoż dnia. Można powiedzieć, iż przesypiając fazę pustego biegu wykorzystaliśmy jej charakter w pełni.

Ta fragmentaryczna interpretacja powyższej wędrówki Księżyca przez znak Raka jest dosyć swobodna i służy głównie po to, by uzmysłowić sobie fakt, że zanim Księżyc wejdzie w fazę pustego biegu możemy przechodzić przez wiele stanów emocjonalnych, które przybliżają nam wcześniejsze aspekty. Analiza bieżącej jakości czasu, charakterystycznej dla pustego biegu, może być interesująca w odniesieniu do horoskopu natalnego, zwłaszcza wtedy, gdy próbujemy zgodnie z nim wypełniać teraźniejszość, jak również zaglądać w najbliższą przyszłość. Co prawda, w świetle motta do tego artykułu mamy tylko „… teraźniejsze przyszłości wyobrażenie”, ale „… nowość sama w sobie nas wabi” , zaś jutro zawsze jest przyszłością, i nowością.

Jak już było powiedziane wcześniej, pusty bieg Księżyca wykorzystuje się przede wszystkim w astrologii horarnej, głównie po to, by ocenić czy należy w ogóle w danym momencie czasu podejmować się interpretacji horoskopu (czy też podejmować działanie), któremu, w tle, towarzyszy postawione wcześniej pytanie (problem). Podejmując temat pustego biegu Księżyca zacząłem się też zastanawiać nad tym na ile może być on pomocny w interpretacji horoskopu natalnego, chodzi tu głównie o jego weryfikację w świetle wydarzeń z życia. Co prawda patrzenie na horoskop przez pryzmat wędrówki Księżyca w czasie bliższe jest zagadnieniu progresji sekundarnych, ale wstępne analizy pozwalają przypuszczać iż temat wart jest rozpatrzenia. Oczywiście, wstępne analizy, których pewną ilość wykonałem, dotyczą przeszłości. Co prawda istnieje tylko teraźniejsza pamięć przeszłości a im więcej mamy lat tym ta teraźniejszość odgrywa większą rolę, zaś rozpamiętywanie zdarzeń przeszłych na tę teraźniejszość już zasadniczo nie wpływa. W tym rozpamiętywaniu nie ma sensu stawiać pytań „co by było gdyby?”. Bardziej istotna jest refleksja nad jakie ślady zostawił w teraźniejszości wybór (zdarzenie) z przeszłości. Andrzej Szczypiorski w swoich refleksjach idzie jeszcze dalej pisząc:

… przeszłość na szczęście w ogóle nie istnieje, nie ma jej, jest tylko świat zapamiętany, ten, który przechowujemy w sobie. I on się zmienia razem z nami. To jest dobre, najlepsze, co człowiek w ogóle od natury otrzymał w darze. Że jego przeszłość dojrzewa razem z nim. I razem z nim umiera.

Autoportret z kobietą

Nie mniej jednak owoce przeszłości bywają częstokroć bardzo silnie zakorzenione w teraźniejszości. Przejawiają się przez nasz status społeczny, rodzinę, podejście do otaczającej nas rzeczywistości. Jak w życiu sieliśmy taki owoc dziś zbieramy. Jeśli więc próbujemy sięgnąć głębiej w świat zapamiętany to,

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Analizy, Nowości i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>