O pustym (próżnym) biegu Księzyca

Cóż znaczy pusty bieg Księżyca? Wędrując przez znak (np. znak Raka) Księżyc tworzy szereg aspektów z innymi planetami (np. sekstyl z Jowiszem, opozycję z Plutonem, kwadraturę z Uranem). Docierając do końca znaku, nie ma już przeważnie planet, z którymi mógłby utworzyć jakiś klasyczny aspekt przed zmianą znaku zodiaku (bierzemy pod uwagę tylko główne aspekty (rzędu 12): koniunkcję, sekstyl, kwadraturę, trygon, opozycję. Pomijamy półsekstyl i kwinkunks). Ten okres w wędrówce Księżyca po zodiaku nazywa się próżnym kursem (lub biegiem) Księżyca. Może on trwać od kilku minut do kilkunastu godzin a nawet kilku dni. Zależy to od aktualnego położenia Słońca i planet.
Poniższy rysunek przedstawia aspekty, które tworzy Księżyc przemieszczając się (przykładowo) przez znak Raka. Pola wypełnione treścią informują o:
górna wartość – czas, w minutach, jaki upłynął od wejścia Księżyca w znak do momentu utworzenia aspektu,
poniżej, moment czasu – data i godzina powstania aspektu,
wierszom przyporządkowane są planety (pole Księżyca wyróżniono ponieważ, pozycja jego położenia jest punktem odniesienia), kolumnom rodzaj aspektu.
Analizując momenty czasowe wszystkich aspektów można zauważyć, iż ostatnim aspektem (w podanym przykładzie) jest trygon Księżyca do Marsa, który zachodzi o godzinie 2:19 w dniu 08.06.2016r. Księżyc opuszcza znak Raka (wchodzi w znak Lwa – ten moment czasu pokazuje, w prawym górnym rogu rysunku, prostokąt oznaczony kolorem zielonym) tego samego dnia o godzinie 8:49. Tak więc w zaznaczonym przedziale czasu Księżyc nie tworząc żadnych aspektów jest „pusty, próżny”, czy też, jakbyśmy dziś powiedzieli: nieproduktywny.
PBK Test06
Analizując aspekty, pod kątem pustego biegu Księżyca, należy mieć na uwadze, że mówimy tu o aspektach ścisłych, a więc nie stosujemy w tym przypadku standardowych orb dla aspektów. Można ten sposób podejścia uzasadnić tym, że moment w którym sięgamy do astrologicznej wyroczni (a głównie w takich przypadkach analizujemy pusty bieg Księżyca) jest ściśle określony i interesuje nas tylko „tu i teraz”.
Przedstawione powyżej wyniki są następstwem przyjętego do analizy przyrostu czasu 1 minuta, co odpowiada przemieszczeniu się Księżyca o około 0.5′ (pół minuty kątowej) na tle koła zodiaku. Z taką też i dokładnością wyznaczany jest aspekt tworzony przez Księżyc. W przedstawionych tabelarycznie, w dalszej części, momentach czasu wejścia w pusty bieg Księżyca (PBK) można zauważyć pewne minutowe różnice w stosunku do momentów wejścia w PBK, podawane w innych źródłach. Różnice te, najprawdopodobniej, wynikają z przyjętego kroku przyrostu czasu do wyznaczenia PBK.
Badanie PBK jest pochodną horoskopów horarnych, w których uważa się za niewłaściwy do po stawiania pytania moment czasu, który mieści się w granicach czasu wyznaczonych przez PBK. Horoskopy horarne wymagają precyzyjnych pytań i częstokroć związane są pewnym niepokojem, zadającego pytanie, co do skutków w przyszłości planowanych przez pytającego działań (decyzji). Pytaniem takim może być np.: „Czy planowany czas zawarcia związku małżeńskiego jest właściwy?”. Jeżeli sakramentalne „TAK” będzie miało miejsce podczas PBK to, można przzypuszczać, że impreza okolicznościowa może być „średnia”, ale i trwałość związku może nie podołać próbie czasu. Porady w astrologii horrarnej (elekcyjnej) szukamy wówczas gdy stajemy przed czymś nowym, które nas wabi ale nie jesteśmy pewni co do skutków naszego zaangażowania w tę nowość. Pogoń za nowością jest często siłą napędową podejmowanych przez nas działań w życiu, chociaż bywa i tak, iż do wyroczni sięgamy w przypadku traumatycznych doświadczeń. Wtedy interesuje nas pytanie: „Kiedy się ta zła passa skończy? Oczywiście, możemy też zadać pytanie „Gdzie jest kot?”. Wyszedł z domu dwa dni temu i do tej pory go nie ma, zatem narasta w nas niepokój o jego los. Ale jeśli jest to czas wiosny i Księżyc jest w fazie pełni, to wystarczy poczekać jeszcze dwa dni a kot wróci do domu.
Niezależnie od tego czy prowadzimy standardową analizę horoskopu natalnego, czy też stajemy przed wyrocznią horoskopu horarnego to, sam fakt decyzji by sięgnąć do tych metod analizy rzeczywistość, która właśnie postawiła nas przed pewnym problemem, a który możemy potraktować jako swego rodzaju novum, na które nie jesteśmy przygotowani, i nie bardzo wiemy jakie podjąć decyzje, to prawdopodobnie nadszedł właściwy czas do tego by z problemem się zmierzyć. Częstokroć nie uświadamiamy sobie, iż inicjatorem zmian jesteśmy my sami. Być może zaczęła nas już nużyć rutyna codzienności i tęsknimy za jakąś odmianą w życiu, oczekujemy, iż coś nowego się wydarzy, co da nam nowy zastrzyk energii. Jak zauważa Leszek Kołakowski:

„Żyje w nas … potrzeba nowości jako nowości, niezależna od jakichkolwiek innych względów, nowość sama w sobie nas wabi. Że zaś nowość nas wabi, jest to bodaj związane z naszym, swoiście ludzkim, przeżywaniem czasu. Chcielibyśmy zawsze być u początku, mieć poczucie, że świat jest dla nas otwarty, że się zaczyna właśnie, a samo poczucie nowości w takie poczucie nas wprowadza, choćby w złudzeniu. Zapewne dlatego ludzie zmieniają żony i mężów: mają przez chwilę przeżycie nowego czasu, doświadczenie początku.” – Mini wykłady o maxi sprawach, Leszek Kołakowski.

Czy by przeżyć nowy czas, doświadczyć początku (kolejnego w naszym życiu) trzeba aż sięgać do „gwiazd”? Większość osób wszak nie sięga – nie szuka porady wróżki lub astrologa, lecz podejmuje wyzwanie, które stawia przed nimi życie, mając do dyspozycji bagaż przeszłych doświadczeń i wiedzę z nich wynikającą. Zresztą, we współczesnej astrologii jest więcej psychologii niż „gwiazd”. Astrolog, który ma przed sobą horoskop klienta (któremu znaki na kole zodiaku nic nie mówią) podobny jest do matematyka, który mając przed sobą skomplikowane równanie, w którym pełno kwantyfikatorów (i innych matematycznych symboli), próbuje je objaśnić humaniście. Zarówno klientowi jak i owemu humaniście nie pozostaje nic innego jak przyjąć do wiadomości to co jest mu przekazywane wierząc, że mówiący wie co mówi..
Podejmując temat pusty bieg Księżyca chciałem, z jednej strony, ów temat sobie przybliżyć (nie stosowałem dotychczas tego narzędzia w swoich astrologicznych przemyśleniach), z drugiej zaś, po przejrzeniu tego co inni w temacie piszą, dorzucić swoje „trzy grosze”. Przedstawiony wyżej rysunek na którym zaznaczyłem daty nie tylko ostatniego aspektu Księżyca, ale i innych aspektów, które tworzy Księżyc podczas wędrówki przez znak (w tym przykładzie – Raka) uświadamia nam iż „barwa” Księżyca zmienną jest w trakcie wędrówki przez znak, i w pewnych momentach czasu koloryt je określa nie tylko znak ale i aspekt oraz planeta tym aspektem związana z Księżycem. Jednocześnie można zauważyć, iż pusty bieg nie jest jakimś szczególnym (poza tym, że kończy się przejściem Księżyca do następnego znaku) okresem w wędrówce Księzyca przez znak. W powyższym przykładzie Księżyc wchodzi w znak Raka w momencie czasu 06.06.2016 5:41. Pierwszy aspekt tworzy z Neptunem w chwili 07.06.2016 1:48. Upływa więc 20 godzin bez aspektów Księżyca a ten czas jest jest znacznie dłuższy od fazy PBK, która trwa 6.5 godziny. John Frawley w swojej książce poświęconej astrologii horrarnej zaznacza, że takie dłuższe okresy, w których Księżyc nie tworzy aspektów, możemy również traktować jako pusty bieg. Autor ów w swojej książce Rzeczywista Astrologia idzie nawet dalej i nie bierze pod uwagę planet takich jak Uran, Neptun i Pluton. Przy powyższym założeniu (na rysunku linia w kolorze różowym oddziela te planety) pierwszą planetą będzie Jowisz, z którą Księżyc utworzy aspekt, a wówczas czas pustego biegu wydłuża się do 24 godzin.
Jeśli przeanalizujemy wędrówkę Księżyca przez wszystkie znaki zodiaku, bądź w ciągu miesiąca kalendarzowego to możemy zauważyć, że pominięcie w analizie planet dalekich może istotnie zmniejszyć ilość pustych biegów Księżyca. Na poniższym rysunku przedstawiono wynik takiej analizy wykonany dla miesiąca czerwca 2016r.
PBK Test11
Zaznaczono na nim również planetę i rodzaj aspektu, którym jest ona związana z Księżycem, a także znak zodiaku do którego wchodzi Księżyc po zakończeniu biegu pustego. Wydaje mi się, jak już wcześniej wspomniałem, iż koloryt strefy pustego biegu może być pomocny w ocenie naszych postaw (oczekiwań, działań), podczas trwania pustego biegu. Jeśli planety są przyjazne (Wenus, Jowisz) i aspekty także (seksty, trygon) to nie ma się co obawiać pustego biegu. Jeśli aspekty tworzy Mars lub Saturn, a aspekty są trudne: opozycja, kwadratura, to lepiej nie podejmować istotnych decyzji i realizować spraw, które mogą rzutować istotnie na naszą przyszłość.
Na zakończenie, jeszcze tabela dat dla pustego biegu Księżyca. Tu też wyszczególniono aspekty i planety, i dodatkowo kolorem różowym zaznaczono relacje Księżyca z planetami dalekimi, których uwzględnianie, wg John Frawley nie powinno mieć miejsca. Może jest coś i na rzeczy w takim podejściu, gdyż kiedy kształtowały się reguły astrologii horarnej planety te nie były znane, a i dziś w tej technice nie są brane pod uwagę.
PBK Test10
Myślę, że oczywistą jest rzeczą, iż z faktu, że Księżyc kończy bieg pusty wchodząc do następnego znaku wynika, że ostatni aspekt tworzył w znaku poprzedzającym to wejście. Z Lp.1 można więc wnioskować że ostatni aspekt Księżyc, przed wejściem w znak Byka utworzył w znaku Barana z Uranem i była to koniunkcja.
Czy uwzględniać pusty bieg Księżyca w horoskopach natalnych? Na ogół się tego nie praktykuje. Mając jednak świadomość kolorystyki tej fazy (planeta i aspekt, który ją zapoczątkował), można przypuścić, że pewne znaczenie może ona odgrywać, zwłaszcza podczas rozpatrywania progresji sekundarnych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Nowości i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>